נווט אלינוחייג עכשיו
ביטויי המחלה ואבחונה

ביטויי המחלה ואבחונה

למחלה הנגרמת מהידבקות בתולעת הפארק יתכנו מספר ביטויים שונים. כפי שתואר בחלק הקודם ("מהי תולעת הפארק?"),
הלרוות מגיעות מהקיבה, תוך כדי "טיפוס" במעלה העורקים ומעבר באבי העורקים, אל הוושט, שם הן גורמות ליצירה של נודולים ("בליטות" בריקמה).

המופע הקלאסי מתרחש בעקבות המצאות הנודולים בוושט אך לעיתים קורה שהלרוות "טועות בדרך" ובמקום לטפס אל הוושט דרך העורקים הן מגיעות אל איברים אחרים בגוף,
כגון, כבד, כליות, עור, עמוד שדרה, אשכים וכו'. בכל אחד מהמקרים הללו, המחלה תבוא לידי ביטוי בצורה שונה.

למשל, היווצרות נודולים בוושט גורמת, בדרך כלל, לקושי בבליעה, פליטות, הקאות (לעיתים ניתן להתבלבל בין פליטה להקאה אך במקרים של פליטה איננו רואים את פעולת התכווצות הבטן,
שאנו רואים במקרים של הקאות אמיתיות), שיעול וכו' בעוד שבמקרים בהם הלרוות מגיעות אל עמוד השדרה, התלונה תהיה בדרך כלל על קושי בהליכה, "עייפות", גרירת רגליים וכו'.

במקרים בהם כלבכם מראה סימנים אלו, יש לפנות אל וטרינר מקצועי בתל אביב (או איפה שאתם גרים) על מנת שיבדוק את הכלב. הבדיקה תכלול:

  • לקיחת היסטוריה מדוייקת מכם (על מנת לדעת אם הכלב מטופל כראוי נגד תולעת הפארק ואם יש גורמים נוספים שיכולים להסביר את הסימנים הקלינים הנ"ל).
  • בדיקה פיזיקלית ובדרך כלל גם בדיקות נוספות, בהתאם לסימנים הקליניים של כלבכם. למשל, במקרה של חשד להידבקות "קלאסית" בתולעת הפארק יבוצע צילום רנטגן של בית החזה. בצילום זה יחפש הוטרינר עכירות אופיינית שנראית בצילום במקומות בהם נמצאים הנודולים לאורך הוושט. לפעמים ניתן יהיה לראות גם שינויים גרמיים בחוליות, שנגרמו מנוכחות תולעת הפארק. 
  • לאחר שיזהה הוטרינר את העכירות הנ"ל בבית החזה הוא יבצע (או יפנה אתכם לביצוע) בדיקה אנדוסקופית. בדיקה זו נעשית בהרדמה מלאה ובמהלכה מוחדר סיב אופטי, שבקצהו מצלמה, אל הוושט. באמצעות המצלמה ניתן לראות את מצב הוושט ולבחון נוכחות של נודולים. מטרת הבדיקה היא כפולה: 1. לאשר שהעכירות שנראתה בצילום אכן נובעת מנודולים שנגרמו מנוכחות תולעת הפארק ואינה נובעת מפתולוגיה אחרת. 2. לבחון את הנודולים ולראות את מצבם. לרב הנודולים הללו נראים חלקים אך לעיתים הם עוברים תהליכים נקרוטים ו/או התמרה סרטנית.
  • במקרים של חשד לנדידה של לרוות אל עמוד השדרה, (לרוב) יופנה הכלב לבדיקה של נוירולוג אשר יבדוק את נוזל עמוד השדרה של הכלב ויחפש עדויות לנוכחות הלרוות שם.

  • כלב שוכב על האדמה בין העלים - VETS4PETS - טיפול בתולעת הפארק