נווט אלינוחייג עכשיו
סיפורים מעוררי השראה

הסיפור של סקוטי Osteogenesis Imperfecta

סקוטי, כלב בורדר קולי מעורב עם רועה גרמני נולד בינואר 2012. ב-20 במרץ אותה שנה הגיע למרפאת Vets4Pets כשהוא סובל מכאבים אך ללא מוקדי כאב ספציפיים. סקוטי טופל במשככי כאבים והתאושש ללא אירועים מיוחדים.

ב-1 באפריל, 12 יום לאחר הביקור הראשון במרפאה, סקוטי היה בביתו, קפץ מספה לספה, נפל וצרח. בעליו לקחו אותו למרפאת החירום בכפר הירוק, שם אובחן עם שבר במרכז עצם הירך השמאלית. השבר תוקן שם באמצעות פלטה. במהלך הניתוח, הבחין המנתח, כי העצם היתה פריכה ונשברה בקלות. הפלטה החזיקה, סקוטי הניח משקל על הרגל כמעט מיד ובצילום רנטגן שנעשה במרפאתנו, שבועיים אחרי הניתוח, נראתה יצירת קלוס באיזור השבר, כלומר החלמה תקינה.

ב-15 באפריל, סקוטי פגע בעצמו בבית ושוב הובא למרפאתנו לבדיקה. סקוטי התקשה בהליכה, גבו היה קמור אך לא ניתן היה לאתר איזור כאב ספציפי. סקוטי הגיב טוב למשככי כאבים והיה בסדר גמור ביום שלמחרת.

ב-18 באפריל, סקוטי שוב הגיע אלינו עם תלונה של כאבים. בעליו ציינו כי ביום הקודם סקוטי נבהל מכלב אחר, וככל הנראה "עשה תנועה לא נכונה". לאחר הבדיקה הפיזיקלית, סקוטי הוחזק בעדינות על השולחן ורוסן בצורה מינימלית על ידי האסיסטנטית למטרת בדיקת דם. במהלך הוצאת הדם נשמע לפתע קול שבירה חזק וסקוטי החל לצרוח. לסקוטי נוצר שבר ספונטאני של עצם הירך הימנית! סקוטי טושטש וצולם. בצילום אובחן שבר אלכסוני סגור במרכז עצם הירך הימנית.

כירורג מומחה הוזמן למרפאתנו על מנת לנתח את סקוטי. במהלך הניתוח הבחין כי בכל פעם שניסה לתפוס את העצם עם מלקחי עצם, העצם נשברה. השבר קובע בפלטה ופין והכירורג נאלץ להתמודד עם העצם שנשברה סביבו תוך כדי העבודה.

מימין: צילום רנטגן שמראה את השבר ברגל ימין (רגל שמאל מסומנת באות L וניתן לראות גם את הפלטה מהניתוח הראשון).

משמאל: שתי הרגליים אחרי שתוקן השבר ברגל רגל ימין.

בדיקות דם לבדיקת רמות סידן וזרחן הראו כי לסקוטי רמות נורמליות. כמו כן, בדיקות דם כלליות לא הראו כל חריגה מהנורמה. מכך הוסק כי לא מדובר במצב של תת פעילות של בלוטת המגן או בעיה במטבוליזם ויטמין D. כמו כן, סקוטי אכל מזון פרימיום לגורים מגזע גדול, כלומר שלא היה מדובר ברככת.

בשלב זה בקשנו מבעליו של סקוטי ליצור קשר עם הבעלים של אחיו ואחיותיו של סקוטי. התברר לנו כי, מאז אפריל, אחת האחיות של סקוטי סבלה מסאבלוקסציה של הכתף ואחד מאחיו גם שבר את העצם הירך. עובדה זו גרמה לנו לחשוד שמדובר בבעיה גנטית.

חלקי עצם שנאספו במהלך הניתוח השני נשלחו לבדיקה פתולוגית במעבדה אשר איבחנה אוסטאוגנזיס אימפרפקטה (Osteogenesis Imperfecta).

בשלב מאוחר יותר שלחנו דם לבדיקה גנטית של אוסטאוגנזיס אימפרפקטה במרפאה בגרמניה. לצערנו ולתסכולנו הרב, התוצאות לא היו חד משמעיות משום שהמעבדה הגרמנית יכלה לאמת את תוצאותיה רק בכלבים מגזע דאקסהאונד ולא בגזעים מעורבים. למרות תוצאות הדם הנ"ל, הנחנו כי סקוטי ואחיו לשגר סובלים מאוסטאוגנזיס אימפרפקטה.

אוסטאוגנזיס אימפרפקטה היא מחלה גנטית בבני אדם וכלבים. ידוע כי מספר מוטציות יכולות לגרום לאוסטאוגנזיס אימפרפקטה בבני אדם, לכן העובדה שלסקוטי אין את המוטציה הספציפית, אשר נבדקה במעבדה בגרמניה, והעובדה שחזר כשלילי או לא וודאי, לא אומרת הרבה. המעבדה הגרמנית ציינה בדו"ח ששלחה כי "קיימת האפשרות שמוטציות אחרות גרמו למחלה/פנוטיפ". אם היינו מקבלים תוצאה חיובית היה זה מזל גדול לגלות שסקוטי נושא את המוטציה הספציפית הזאת. למחלה מופע מגוונן מבחינת ביטויה וחומרתה. למזלו, סקוטי לא סובל מאוסטאוגנזיס אימפרפקטה בשיא חומרתה, כפי שבאה לידי ביטוי בכלבי דאקסהאונד, למשל.

בבירור חוזר שנעשה עם הבעלים של אחיו ואחיותיו של סקוטי התברר כי כמה מהם שברו את עצמות הירך שלהם… פעמיים!

ב-17 ביולי סרסנו את סקוטי במרפאה כדי למנוע את הסיפור העצוב הזה מדור נוסף.

כיום, סקוטי הוא בוגר צעיר. הוא משתמש ברגל שמאל האחורית כ"מקל הליכה" כאשר הוא הולך וסובל מעיוות וואלגוס (valgus).

בינואר 2013 עבר סקוטי ניתוח בבית החולים הוטרינרי בבית דגן שם נותחה עצם הירך השמאלית והעצם שהתאחתה עקום נשברה וחוברה בחזרה במנח האנטומי הנכון.

מגיעה המון הערכה לבעליו של סקוטי, על הטיפול המסור והמדהים שלהם בסקוטי ועל כך שלא הרימו ידיים. כל הכבוד!