נווט אלינוחייג עכשיו
סיפורים מעוררי השראה

קים

קים, כלבה מעורבת ומעוקרת בת 10, הגיעה לטיפול שגרתי נגד תולעת הפארק. שקילתה בתחילת הביקור הראתה שקים ירדה 1 ק"ג, שהם כ-12% ממשקל גופה, מאז הטיפול הקודם שהיה חודשיים קודם לכן. ירידה כזאת במשקל היא עניין שצריך להתייחס אליו והעובדה שכבר בביקור הקודם נרשמה ירידה קלה במשקל הדליקה אצלנו נורה אדומה.

בבדיקה שקדמה למתן הזריקה נגד תולעת הפארק הורגשה מסה קשיחה בצד שמאל של הבטן של קים, מיד מאחורי כלוב הצלעות. בדיקת דם שנעשתה במרפאה הראתה תמונת דם תקינה פרט לירידה ברמות החלבון (אלבומין). מומחה אולטרסאונד הוזמן למרפאה ובדיקתו אישרה את מה שחשדנו  – לקים היתה מסה בגודל של כדור טניס צמודה לכליה השמאלית. במהלך בדיקת האולטרסאונד נלקחו מספר אספירציות (הליך פולשני בצורה מינימלית, שבמהלכו נשאבים תאים) מהמסה והן נשלחו למעבדה וטרינרית לבדיקה ציטולוגית. תוצאות הבדיקה הצביעו על כך שמדובר בתהליך סרטני, ככל הנראה מסוג סרקומה.

 

 

תמונות מבדיקת האולטרסאונד של קים
מימין: הכליה הימנית, הנורמלית (מסומנת בעיגול אדום)
משמאל: הגידול שעוטף את הכליה השמאלית (מסומן בעיגול אדום)

לאחר שבוע של לבטים ארוכים מצד הבעלים ובהמלצתנו, קים נותחה והוצא מבטנה גידול במשקל 240 גרם (שהם כ3.5% ממשקל גופה באותו הזמן). מיקום הגידול, גודלו והצורה בה התפשט חייבו גם את הסרת הכליה השמאלית. הגידול, כמובן, נשלח למעבדה לבדיקה היסטולוגית (ביופסיה).

כבר ביום שלמחרת הניתוח קים נראתה יותר אנרגטית ובעלת תאבון טוב יותר. כמה ימים אחרי הניתוח חזרנו על בדיקות הדם במרפאה וראינו שיפור, כלומר עליה, ברמות החלבון אבל גם עליה קלה בערכי הכליות (קראטינין, אוראה ופוספאט) בהשוואה לערכים שקדמו לניתוח, אל אף שנשארו בטווח הנורמלי. עליה כזאת היתה צפויה בהתחשב בזה שגופה של קים היה צריך להתרגל לעובדה שנותרה לו רק כליה אחת ואכן אחרי 3 שבועות, כאשר חזרנו על בדיקות הדם, ראינו שיפור והתייצבות של ערכי הכליה.

תוצאות הביופסיה שהגיעו מספר ימים אחרי הוצאת הגידול אישרו את האבחנה הראשונית שמדובר בגידול סרטני. הגידול אובחן כקרצינומה של הכליה. זהו גידול ממאיר שבדרך כלל שולח גרורות לריאות עד השלב בו הוא גורם לסימנים קליניים ומאובחן, אולם למזלה של קים בצילום רנטגן שנעשה לפני הניתוח לא נראו גרורות בריאות. לצערנו, אין זה פוסל המצאות של גרורות קטנות מידי בשביל שניתן יהיה להבחין בהן בצילום רנטגן אך זה עדיין סימן טוב. במקרים של גידולים מסוג זה, הוצאתם בשלב דומה למצב של קים לא פותרת את הבעיה אך קונה לבעל החיים עוד זמן.

לולא הוצא הגידול, סביר להניח שקים לא היתה שורדת יותר מכמה שבועות אבל מאז שהוצא הגידול ועד כתיבת שורות אלו כבר עברו חודשיים! בתקופה הזאת קים משתפרת מיום ליום ואפילו עלתה במשקל חזרה למשקלה הנורמלי. בעליה מספרים שהתאבון שלה השתפר פלאים וכי היא מתנהגת כמו שהתנהגה כשהיתה בת 5. בניגוד לאנשים, למזלה הרב של קים, כמו צ'ופצ'יק, היא כלבה ואינה מודעת לעובדה שיש לה סרטן כך שאורח חייה לא מושפע מכך והיא שמחה וטובת לב.