נווט אלינוחייג עכשיו
סיפורים מעוררי השראה

זהירות, ציקס מופשל!

ג'ק, כלב מעורב בן שנה ו-7 חודשים, הגיע למרפאת Vets4Pets עם היסטוריה של הקאות (בעיקר מיציי קיבה). בעליו סיפרו כי הוא לא מתנהג כתמול שלשום ואינו הכלב הקופצני, השובב ומלא החיים שהם מכירים. בבדיקה פיזיקלית, שנערכה במרפאה, ג'ק היה אפאטי יותר מהרגיל, הריריות שלו היו חיוורות, בלוטות הלימפה היו בגודל נורמאלי, חום גופו היה תקין, מישוש הבטן הראה שיש רגישות מסוימת ובבדיקה רקטלית נמצאה כמות קטנה של צואה רכה. האבחנות המבדלות של ממצאים אלו היו גוף זר (בעיקר בגלל ההיסטוריה והאופי של ג'ק, שנוטה לאכול כל דבר בחוץ ובבית), דלקת מעיים/קיבה או הרעלה.

בצילומי רנטגן שביצענו במרפאה אפשר היה לראות מעיים וקיר קיבה מעובים וגז באזור הקיבה והקולון אך לא נראה גוף זר.

ג'ק אושפז במרפאה והחל טיפול בנוזלים דרך הוריד, קיבל זריקה נגד הקאות , זריקה נגד כיבים במעיים, טיפול באנטיביוטיקה ומשככי כאבים.

תוצאות בדיקות הדם מהמעבדה הראו שרמת אנזימיי הכבד של ג'ק גבוהה מאוד ויחד עם העובדה שמצבו של ג'ק לא השתפר, החשד להרעלה התגבר תוך כדי חשש לחייו. מהיסטוריה מעמיקה יותר, שנלקחה מהבעלים, למדנו שג'ק אכל את צמח הציקס המופשל שידוע לפעמים כדקל ננסי (Cycas revulata) שנמצא בחצר הבית של הבעלים. דקל ננסי הוא צמח רעיל ואכילתו גורמת לפגיעה קשה בכבד.

לצערנו, אין שום טיפול ספציפי כנגד הרעלה של דקל ננסי. לכן, המשכנו עם טיפול בתסמיני ההרעלה. ביום השלישי לאישפוז איבחנו שג'ק מאבד את ראייתו, ככל הנראה בגלל הרעלים שנספגו בגופו ולא הופרשו החוצה ע"י הכבד הפגוע.

הטיפול בג'ק כלל 4 ימים של אישפוז אינטנסיבי במרפאה, בדיקת אולטרהסאונד ע"י רופא מומחה שהוזמן למרפאה, מתן עירוי נוזלים ומנות פלזמה דרך הוריד וכן מתן תרופות דרך הוריד. ג'ק שוחרר לביתו בערב יום האישפוז הרביעי, לאחר שהתחיל לאכול לבד.

במשך הימים והשבועות הבאים, המשיכו בעליו של ג'ק לטפל בו ע"י האכלה ביד ומתן תרופות בכדורים. במהלך תקופה זו חזרנו ובצענו מספר בדיקות דם נוספות, שהראו שיפור בערכים של אניזימי הכבד. רמות אנזימי הכבד של ג'ק חזרו לרמות הנורמאליות לאחר כחודשיים.

כיום, ג'ק עדיין עיוור אך חזר להיות כלב שמח ואנרגטי. למרות העיוורון, הוא משחק בגינה וברחבי כפר שמריהו וזוכה להשגחה צמודה מצד בעליו וגולדה, החתולה המשפחתית, שמאז המקרה, החלה להצטרף לטיולים ולשמש כ"חתולת נחייה".

המקרה של ג'ק הוא אזהרה מפני הרעלת ציקס מופשל. ציקס מופשל הוא צמח שגדל כמעט בכל בית וגינה, פרטית וציבורית, ונמכר בחנויות צמחים כצמח נוי. למרבה המזל, ג'ק ניצח את הסטטיסטיקה ושרד לספר את סיפורו.