נווט אלינוחייג עכשיו
טיפים לאילוף

למה חשוב לאלף את הכלב?

הסתכלו על אילוף וחינוך הכלב שלכם כהשקעה לטווח הארוך במערכת היחסים שלכם. 

אפשר להעביר את השנים יחד בציפיות ודרישות, שאינן מתממשות, שמובילות לתסכול, עצבים וכעס מיותרים (כמה פעמים מצאתם את עצמכם מושכים ברצועה, צועקים על הכלב שלכם באמצע הרחוב ואז מרגישים ממש מטופשים בקשר לזה כי לכלב אין מושג מה אתם רוצים ממנו?). אפשר גם אחרת. בסופו של יום אנחנו רוצים לתקשר עם הכלב שלנו. אנחנו רוצים להבין את הצרכים שלו וכמובן שאנחנו רוצים שהוא יבין אותנו ואת הבקשות שלנו ממנו. כשיש תקשורת, הבנה וכבוד הדדיים אין דבר יותר מתגמל מכך.

יש ששומעים על אילוף וחושבים שמדובר בלימוד טריקים ותרגילים, אך אילוף משמש לצרכים שונים: לחינוך של גורים (לדוג' עשיית צרכים מחוץ לבית), כדרך לפתרון של בעיות התנהגותיות (כמו פחדים,חרדות, תוקפנות), למשמעת בסיסית (שב, אלי, ללכת יפה עם רצועה) ועוד.

(אגב, גם ל"טריקים" יש ערך מוסף גדול מאוד, בעזרתם הכלב לומד להציע מבחירתו התנהגויות שאנו אוהבים ולקבל תגמול עליהם. ע"י כך הוא מאתגר את עצמו ונהנה מעצמאות שאנו מאפשרים לו).

כאשר אנו מאלפים את הכלב אנחנו יכולים ללמוד עליו המון (וגם על עצמנו): אנו לומדים להבין מה עובר עליו דרך שפת הגוף שלו (מתי כיף לו? מתי הוא לחוץ? מתי הוא רוצה לשחק ומתי הוא מבקש שנוציא אותו מסיטואציה לא נעימה?) כך הקשר עם הכלב שלנו מעמיק ויוצר חוויות משותפות נעימות וכיפיות- לשני הצדדים (גם אם מדובר בפעילות היומיומית והשגרתית ביותר כמו טיול). אחרי הכל מה אנחנו רוצים עבור הכלב שלנו? שיחיה חיים טובים, מוגנים, בריאים, נטולי מתח ומלאים בכמה שיותר הנאה, לצידנו, האפוטרופוס שלו ולצד כלבים אחרים שהוא פוגש או מכיר.

כשאנחנו מחליטים לקחת כלב ולצרף אותו לחיק המשפחה (כן, חיות מחמד הן בנות משפחה) אנחנו בעצם לוקחים על עצמנו את האחריות הזו, ואילוף היא דרך מצוינת לגשר על הפער שבתקשורת שבין בני האדם וחברינו הטובים ביותר.

 

חינוך כלבים במרפאה בתל אביב