נווט אלינוחייג עכשיו
טיפים לאילוף

באיזו שיטת אילוף כדאי לבחור?

בעבר, רוב המאלפים היו מוסמכים לאלף בשיטות הקלסיות (שיטות הנסמכות בין השאר ע"י קולרי חנק, קולרים חשמליים ומתודות אחרות מיושנות ואכזריות). שיטות אלה אומנם הוכיחו עצמן, אך אם קיימת דרך הומאנית יותר לחנך את הכלב שלך ולהגיע לתוצאות במהירות רבה ומהנה יותר, לא הייתם בוחרים בה? לא הייתם מעדיפים שהכלב שלכם יציע התנהגויות שאתם מבקשים ממנו בגלל שהן מאתגרות אותו, כיפיות ומשתלמות עבורו, ולא בגלל שהוא מפחד לקבל משיכה חזקה בקולר החנק שלו?

אילוף בשיטות חיוביות מבוסס על מדע התנהגות בעלי החיים, על עדינות, הומאניות ויעילות (ולא על פחד או אלימות כמו השיטות הקלסיות). התוצאות מושגות ע"י עידוד ההתנהגויות הרצויות  במתן חיזוקים חיוביים (חטיפים, משחק, ליטוף, צעצוע אהוב) וביטול ההתנהגויות הלא רצויות ע"י מניעת חיזוקים חיוביים או לקיחתם. התוצאה היא כלב שנהנה (כן, נהנה) מהאילוף, כי הוא רואה אותו כמשחק. מיותר לציין שגם בעלי הכלבים נהנים הרבה יותר משיטה זו ומפתחים קשר עמוק עם הכלב שלהם, שמבוסס שיתוף פעולה וביטחון.

בכל מקרה תיתקלו בשיטות רבות,אסכולות שונות וגם בשילובים ביניהן. כולן יכולות לדבר בעד עצמן ולשכנע, אך מה שחשוב הוא שאתם תתחברו לשיטה ותבחרו בזו שמתאימה גם לכלב, ושתדעו שאפשר ללמד בלי הפעלת כח. כמובן, שאין כמו המלצות אישיות מחברים, בעלי כלבים אחרים או אפילו מהוטרינר.

אנו ממליצים על אילוף וחינוך בסיסי לכלב (עם העדפה לשיטות חיוביות), כערובה לכלב שמח ולחיים משותפים מהנים הרבה יותר.  

שיטת אילו מרפאה וטרינרית תל אביב