נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת

מזל טוב! יש לכם גור חתולים חדש

בשעה טובה התחדשתם בגור חתולים חדש. מזל טוב! גור חתולים דורש אחריות וטיפול ויש מספר דברים שחשוב לדעת בכדי לטפל בו בצורה הטובה ביותר. 

חיסונים וטיפולים מונעים:

בעוד שבחיסון אנחנו מזריקים אנטיגנים (כלומר, חיידקים ו/או וירוסים מוחלשים או מומתים) והגוף יוצר בעקבות כך נוגדנים נגדם, אשר יגיבו במקרה בו החתול ייתקל באנטיגנים האלה "בעולם האמיתי", בטיפול מונע אנחנו למעשה מטפלים בחתול בעזרת תרופה או חומר שנועד לחסל את הגורם המזיק.

 

חיסונים לחתולים – החיסונים השנתיים של חתול הם חיסון משולש/מרובע וחיסון כלבת (לא חובה ע"פ חוק אך מומלץ אם החתול יוצא החוצה).

 • מרובע – גורי חתולים מחוסנים בגיל חודשיים ושלושה חודשים. פרוטוקול זה נועד על מנת להגיע לתגובה החיסונית המקסימלית, ועל מנת שהנוגדנים האימהיים שיש לגור לא יפריעו לתגובה החיסונית.
גור חתולים
 • לאחר החיסונים בשלב הגורות, ממשיכים לחסן פעם בשנה לאורך כל שנות הבגרות.
 • כלבת – חיסון שנעשה פעם אחת בגורות, וכל שנה לאחר מכן. כאמור, מומלץ בחתולים שיוצאים החוצה.

 

טיפולים מונעים – הטיפולים המונעים השנתיים הם טיפול נגד פרעושים וקרציות וטיפול נגד תולעי מעיים.

 • פרעושים וקרציות – מומלץ לבצע לחתול טיפול נגד פרעושים ונגד קרציות פעם בחודש במשך כל השנה. מעבר להיותם מגרדים ולא נעימים לחתול, הם עשויים לגרום לאלרגיות ולהעביר מחלות כמו תולעי מעיים. הטיפול נגד פרעושים וקרציות נעשה באמצעות אמפולות או קולרים. חתולים בד"כ סובלים פחות מקרציות אך הן עדיין יכולות להטפל אליהם. 
 • תולעי מעיים – מומלץ לטפל נגד תולעיי מעיים בגורים פעמיים-שלוש כשהם קטנים ואחר כך כל חצי שנה. גורים נדבקים בתולעי מעיים בעודם ברחם אימם ואחר כך נדבקים על ידי פרעושים שנושאים תולעים. הטיפול בתולעי מעיים נעשה לרוב בסירופ או כדורים.

 

מזון לחתול:

גורי חתולים הם בעלי דרישות תזונתיות שונות מחתולים בוגרים. מסיבה זו, חשוב מאד להאכילם במזון גורים איכותי עתיר בחלבונים הנחוץ להתפתחותם, ולא במזון המיועד לבוגרים ו/או שאריות. מזון מסחרי המיועד לגורים מהווה מזון מאוזן ומותאם במיוחד לגורים ולכן גור חתולים שניזון ממזון גורים איכותי עד גיל שנה, לא צריך תוספות ויטמינים, סידן וכו'.

כמויות – בניגוד לכלבים שיכולים לאכול ללא קשר למנגנון הרעב, חתולים אוכלים שהם רעבים ומפסיקים שהם שבעים. הם אוהבים לנשנש את האוכל בארוחות קטנות לאורך כל היום ולכן תמיד נשאיר להם מזון טרי חופשי. חשוב לציין שלעיתים החתול אוכל משעמום או חוסר תעסוקה ומשמין כתוצאה מכך. במקרה והחתול השמין יש להקפיד על:

 1. להפעיל את החתול על ידי משחקים משותפים
 2. להעביר את החתול למזון דיאטתי, תוך התייעצות עם ד"ר דויד כהן וטרינר תל אביב

צ'ופרים – אם רוצים לפנק את החתול, ניתן לצ'פר אותו עם חטיפים טעימים ומטעמים אהובים אך חשוב לעשות זאת במידה ולהימנע מחטיפים מסוכנים כגון:

 • מוצרי חלב
 • שאריות מזון מתובל
 • עצמות שעשויות לגרום לחסימות, הקאות ושלשולים

יש להמנע ממוצרים מוצרים שטעימים לנו אך רעילים לחתולים ככמו:

 • שוקולד
 • ענבים
 • בצל
 • שום
 • ברוקולי ועוד

את הצ'ופר נעדיף לשמור, במיוחד בשלב הגורות, למטרות חינוך ואילוף

 

חינוך החתול:

אילוף חתול הוא דבר פחות נפוץ מאילוף כלב אבל עדיין אפשרי.

תהליך האילוף צריך להתבסס על חיזוקים חיוביים: כשאומרים "לא" לחתול, הוא לא באמת מבין מה אנחנו רוצים ממנו, אבל אם ניתן לו צ'ופר מיד אחרי התנהגות רצויה, הוא יבין מהר מאוד שמשתלם לו לחזור על אותה הההתנהגות. בצורה כזאת אנחנו מעודדים את הגור שלנו לשמר התנהגויות רצויות ולהכחיד התנהגויות לא רצויות. חשוב לזכור שמה שמניע את החתול הוא ההנאה, האתגר והסיפוק של התהליך (כלומר, הצ'ופר או החיזוק החיובי) ולא הפחד מנזיפות או חס וחלילה הכאות.

שיטת החינוך הזאת מתאימה לאילוף בסיסי של החתול (לא לעלות על שולחנות כו') וגם לאילוף לשיתוף פעולה שלו איתכם כאשר אתם מבצעים פעולות "תחזוקה" שונות, כגון:

 • גזירת ציפורניים
 • מתן אמפולה או כדור
 • סירוק

גורים צעירים לא בהכרח זקוקים להתעסקויות מסוג זה אולם זה בדיוק הזמן להרגיל אותם לכך שמותר לכם, הבעלים שלהם, להחזיק להם את היד כדי לגזור צפורניים וכו'. אם תקפידו להשקיע במספר תרגולים קצרים במשך תקופה קצרה יחסית תוכלו לעשות לכם, לגור ולוטרינר חיים הרבה יותר קלים בהמשך.

 

רחצה:

חתולים הם חיות מאוד נקיות המבלות זמן לא מבוטל בניקוי וטיפוח הפרווה. נוסף לזאת יש להם שכבת הגנה על העור שעלולה לרדת בעת מקלחת. מסיבות אלו אנחנו לא נקלח חתול אלא אם מדובר בלכלוך קיצוני שהחתול לא יכול לנקות לבדו כמו התפלשות בבוץ, עשיית צרכים על עצמו וכדומה. במידה ואנחנו נאלצים לקלח את החתול נעשה זאת עם שמפו יעודי לחתולים ונקפיד שלא יכנסו מים לאוזניים.

יש להמתין כ-3 ימים בין רחצה לבין שימוש באמפולה נגד פרעושים וקרציות.

 

עיקור וסירוס:

המרפאה הוטרינרית בתל אביב תומכת באופן גורף בעיקורים וסירוסים. לעיקור וסירוס יתרונות התנהגותיים ובריאותיים, ניתן לקרוא עליהם במאמר הבא.