נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת

פרעושים וקרציות

פרעושים וקרציות הם טפילים חיצוניים הניזונים מדמם של כלבים, חתולים, בעל חיים אחרים ואף בני אדם. מעבר להיותם מטרד אשר מציק לבעל החיים, הם עלולים לגרום לבעיות בריאותיות רציניות.

פרעושים הם חרקים חסרי כנפיים, צבעם חום כהה, גופם צר וגודלם כ-1-6 מ"מ. רגליהם האחוריות חזקות וארוכות ומאפשרות לפרעוש לקפוץ למרחק רב, פי 200 מאורך גופו. אורך החיים הממוצע שלהם הוא 6 שבועות אך הם יכולים לחיות שנתיים. רק הבוגרים טפיליים, וכאמור, אין להם פונדקאי ספציפי.

הדבקה בפרעושים מתרחשת לרוב מהסביבה ולא מבעל חיים אחרים. הפרעושים שאנו רואים על בעל החיים הם הבוגרים המהווים רק כאחוז קטן מאוכלוסיית הפרעושים, השאר הם בסביבה.

נקבת הפרעוש מתחילה לייצר ביצים (40-50 ביום) 24-48 שעות אחרי שאכלה מנת דם. הביצים מוטלות בין שערות בעל החיים ומשם נופלות לקרקע. כעבור 1-10 ימים, בהתאם ללחות ולטמפרטורה בסביבה, הביצים בוקעות. הזחלים שבקעו ניזונים מצואת הפרעושים הבוגרים ומתחפרים ברצפה, שטיחים וכו'. בשלב זה הזחלים רגישים לחומרי ניקוי, יובש ועוד. כעבור זמן מה, כאשר התנאים נוחים, מבחינת לחות וטמפרטורה, הזחלים יוצרים פקעות וגלמים. בשלב זה הם מוגנים מאד מפני יובש, כימיקלים וכו'. הפרעוש הבוגר מתפתח בגולם תוך 6-7 ימים ואז ממתין בו עד שהוא מרגיש בעל חיים בסביבתו וקופץ עליו. הפרעוש יכול לשרוד רעב וקור מתמשכים.

לפרעושים מספר משמעויות וטרינריות:

1.פרעושים גורמים לגירוד ואבדן דם. אלרגיה לפרעושים (FAD) היא אחת האלרגיות הנפוצות ביותר בכלבים ועלולה להוביל ליצירת הוט ספוט – דלקת עור רטובה.

2.פרעושים הם וקטורים של מחלות שונות – Cat Scratch Disease נגרמת מחיידק שנמצא בצואת פרעושים ומזהם את ציפורני החתול; המוברטונלה בחתולים, חיידק הנצמד לדופן כדוריות הדם האדומות וגורם להרס שלהן ואנמיה; (ואפילו דֶבֶר – המגיפה השחורה).

3.פרעושים הם וקטורים של תולעי מעיים (תולעי סרט). פרעוש שנדבק בתולעת נעשה איטי ולכן נבלע כאשר בעל החיים מתנקה. הדבר נכון גם לגבי ילדים קטנים שמלטפים את בעל החיים ומכניסים ידיים לפה. הפרעוש שנבלע מתעכל והתולעים משתחררות למערכת העיכול. כאשר כלב סובל מתולעים, לרוב נראה אותו מושך את אחוריו על הריצפה. כאשר חתול סובל מתולעים, לרוב נראה סגמנטים של תולעים, הנראים כמו גרעיני מלפפון או שומשום, במקום מרבצו.

קרציות הן עכבישניות (Arachnid) ולהן מינים רבים. בניגוד לפרעושים, קרציות הן טפיליות זמניות, הן נמצאות על בעל החיים רק מספר ימים. גם להן אין פונדקאי ספציפי. נקבת הקרצייה גדולה מהזכר, כ-1 ס"מ לעומת 2-3 מ"מ. קרציות נמצאות לרוב על עשבים ומחכות לרגע בו יעבור בקרבתן בעל חיים על מנת שיכלו להיצמד אליו.

לאחר שהופרתה, הנקבה ניזונה מדם במשך 14 יום, נופלת לקרקע, מטילה את ביציה במקום מוגן ומתה.

גם לקרציות מספר משמעויות וטרינריות:

1.במקרים של שריצה מאסיבית בעל החיים עלול לפתח אנמיה.

2.פצעים בעור כתוצאה מניקובו לשם מציצת דם, כתוצאה מניתוק הקרציה בצורה לא נכונה על ידי הבעלים או בעת גירוד על ידי בעל החיים.

3.מחלת ליים. מחלה המועברת על ידי קרציות ופוגעת בבני אדם. המחלה נדירה מאד בארץ.

4.קדחת קרציות. קדחת הקרציות נגרמת על ידי החיידק ארליכיה קניס ועלולה להיות קטלנית. למחלה מספר שלבים:

  • שלב אקוטי המתחיל 1-3 שבועות אחרי ההדבקות ונמשך 2-4 שבועות. בשלב זה החיידק מתרבה בתאי הדם ומתפזר בגוף. התאים הנגועים נצמדים לפנים כלי הדם, גורמים לדלקת בכלי הדם וכך לשימוש בטסיות דם. בשלב זה נראה לרוב סימנים קליניים כגון חום גבוה, הגדלה של בלוטות לימפה, הגדלה של הטחול וירידה במספר הטסיות, שתוביל לדימומים שונים, שטפי דם וכו'. לפעמים נראה גם אנורקסיה, דיכאון, "עייפות", בצקות של הרגלים ושק האשכים, שיעול וקושי בנשימה.
  • שלב סאבאקוטי הנמשך חודשים עד שנים. כלבים מסויימים נפטרים מהחיידק בשלב זה, אחרים נעשים חולים כרונים.
  • שלב כרוני בו מתרחשת פגיעה במח העצם. בשלב זה הסימנים הקליניים מושפעים מהאיברים המעורבים וכוללים הגדלה של הטחול, פגיעה בכליות, דלקת ריאות, דלקת עיניים, דלקת קרום המח (חוסר קואורדינציה, דיכאון, שיתוק ורגישות יתר), ירידה במשקל, דימום, שטפי דם.

בשוק קיימים מוצרים רבים למניעת הדבקות בפרעושים וקרציות. המומלצים ביותר הם מוצרי Spot On, אמפולות המיועדות לשימוש חודשי. חלקן פועלות נגד פרעושים בלבד, חלקן נגד פרעושים, קרציות וטפילים אחרים. פרעושים וקרציות נפוצים בעיקר בחודשי הקיץ, אולם מומלץ מאד להמשיך ולטפל נגדם גם בחודשים הקרים יותר משום שהקור בארץ לא מספיק בשביל למנוע את פעילותם לחלוטין.

לעוד מידע תוכלו להגיע אלינו לוטרינר תל אביב ואנו נתן לכם את השירות הטוב ביותר

 

  • פרעושים לבעלי חיים - וטרינר תל אביב