נווט אלינוחייג עכשיו
סירוס כלבים/עיקור כלבים

סירוס כלבים ועיקור כלבות - לא רק הנחה באגרת הרישיון

טעות נפוצה היא לומר עיקור כלבים כשלמעשה יש לומר סירוס כלבים (ועיקור כלבות).

בשתי הפרוצדורות מדובר בנטרול הפוריות, כאשר האחד (עיקור) נעשה לנקבות ע"י הסרת הרחם והשחלות, והשני (סירוס) לזכרים ע"י הסרת האשכים במלואם.

בין אם בחרתם בסירוס הכלב/עיקור הכלבה ובין אם אתם מתנגדים לרעיון (ניתן לקרוא על ההמלצה של הוטרינרים שלנו במאמר הבא), החלטתכם צריכה להגיע מהסיבות הנכונות. אין טעם להאניש את חיית המחמד שלכם: אל תעצבו על כך שהכלב שלכם "יפספס" אם יהיה מסורס, מכיוון שהוא לא באמת מודע אל בנות המין השני, פרט לזמן שהן מיוחמות. אל תרגישו אשמים על כך שהכלבה שלכם "תפספס" את חוויית האמהות, כי למעשה הרבה יותר עצוב לתת לה להמליט ואז לקחת לה את הגורים. 

ואם בנושא זה עסקינן, העולם שבע מכלבים חסרי בית שננטשו בשלב כזה או אחר בחייהם והמכלאות לא עומדות בעומס. אנחנו מעודדים אימוץ כלבים מעמותות. כך תוכלו להעניק בית חם לכלב שהיה לו בית ואז נזרק ממנו, או שפשוט נולד לרחוב. העולם אינו זקוק לגורים חדשים.

קצת על הפרוצדורות: סירוס כלבים הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר במרפאה וטרינרית אך עדיין מדובר בניתוח לכל דבר. מדובר בהרדמה מלאה, במהלכה מבוצע חתך ליד איבר המין ושני האשכים מוסרים לאחר קשירת כלי הדם שלהם. את החתך סוגרים עם תפרים בכמה שכבות. השכבות הפנימיות תפורות עם תפרים אשר נמסים במשך מספר שבועות. שכבת העור, החיצונית ביותר, תפורה עם חוט ניילון שאינו נמס או עם סיכות. את התפרים/סיכות האלה יש להסיר 10 ימים אחרי הניתוח.

עיקור כלבה הוא ניתוח נפוץ באותה מידה וגם כאן מדובר בהרדמה מלאה. עיקור כלבה אפילו יכול להחשב מעט יותר "ניתוחי" משום שמדובר בפתיחת הבטן על מנת להוציא את הרחם והשחלות. גם חתך זה נתפר במספר שכבות, כשהפנימיות נתפרות בחוטים נמסים והעור נתפר בחוט שאינו נמס או בסיכות.

למה לצפות אחרי סירוס כלבים/עיקור כלבות?

רוב הכלבים לא מוטרדים מאיזור החתך והתפרים ומותר להם ללקק את האזור מעט. אם הכלב/ה מלקק/ת את האיזור בצורה אובססיבית, יש לשים קולר אליזבטני ("קונוס") שימנע זאת. כמו כן, אנו ממליצים להגיע לביקורת במרפאה כדי לברר מדוע איזור החתך מציק.

לאחר הפרוצדורה, כלבים ישוחררו הביתה רק כאשר אנחנו בטוחים שהם יכולים לעזוב את המרפאה בביטחה, מבחינה רפואית. עם זאת, לחומרי ההרדמה עשויה להיות עדיין קצת השפעה כך שהם לפעמים מעט איטיים, "שפוכים", ישנוניים או בקיצור – "מסטולים". השפעת חומרי ההרדמה עוברת בדרך כלל תוך מספר שעות ובבוקר שאחרי הניתוח, רוב הכלבים כבר חוזרים לעצמם לגמרי. בזמן שהם עדיין "מסטולים", חשוב לשים לב שלא יפגעו בעצמם ולכן כדאי להזהר מעליה וירידה במדרגות, טיולים ללא רצועה אשר עלולים להסתיים בבריחת הכלב וכו'.

איך להתנהג בבית אחרי סירוס כלבים/עיקור כלבות?

ביום הניתוח ניתן להשקות את הכלב כבר כשחוזרים הביתה אך מומלץ לא להאכילו מיד. ניתן להאכילו כמה שעות מאוחר יותר ובמנות קטנות. אין צורך "לפצות" אותו על כל מה שלא אכל בגלל שהיה בצום לקראת הניתוח. ביום שלמחרת ניתן להאכילו כרגיל.

כאמור, כבר ביום שלמחרת הניתוח רוב הכלבים מתנהגים כרגיל, כאילו לא נותחו כלל אך חשוב לזכור, שלמרות התנהגותם, הם עברו ניתוח וכי יש להם תפרים ולכן חשוב לשמור עליהם במנוחה. מומלץ להקפיד על טיולים קצרים עם רצועה ב-10-14 ימים שאחרי הניתוח ולהמנע מטיולים ארוכים, ריצות, קפיצות ומשחקים אינטנסיבים.

חשוב מאד לתת את כל התרופות שנופקו, לפי ההוראות שניתנו, עד תום. תרופות אלו הן אנטיביוטיקה, כדי למנוע זיהום, ומשככים כאבים, כדי למנוע כאב. חשוב לתת את משככי הכאבים גם אם לא רואים סימני כאב.

 לא יודעים מתי לסרס את הכלב? הכנסו למאמר מתי לסרס את הכלב ותוכלו לקבל את כל המידע שאתם צריכים.

למה לשים לב אחרי סירוס כלבים/עיקור כלבות?

כלבכם עשוי להקיא אחרי הניתוח והצואה שלו עשויה להיות רכה. אלו תופעות לוואי מוכרות של חומרי ההרדמה. אם כלבכם מקיא יותר מפעם אחת, אם יש לו שלשול ביום שאחרי הניתוח, אם הוא מסרב לאכול ביום שאחרי הניתוח, אם יש הפרשות מאיזור החתך, אם צבע הריריות (החניכיים) שלו חיוור או אם יש כל דבר אחר, שמטריד אתכם ולא נראה לכם תקין, פנו אל המרפאה!

לכבוד חגיגות 20 שנה לפעילות מרפאות Vets4Pets יצאנו במבצע הנחות על עיקורים, סירוסים וטיפולי שיניים. לפרטים נוספים אנא צרו עימנו קשר!

בכל שאלה שיש לכם על סירוס הכלב או עיקור הכלבה שלכם אתם מוזמנים לפנות

לוטרינר מקצועי בתל אביב ואנו נתן לכם מענה. 

סירוס כלבים/עיקור כלבות רק בוטס4פטס
דורג על ידי ישראל לוי
5
  • עיקור כלבים, סירוס כלבים