נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת

עיקורים וסירוסים

נושא העיקורים והסירוסים הוא נושא מעט רגיש ולא מעט אנשים מתנגדים לו מסיבות כאלה ואחרות, בעיקר כשמדובר בחתולי רחוב אולם גם כשמדובר בבעלי חיים פרטיים.

חתולה ממליטה בממוצע 8 גורים לאחר תקופת הריון של כחודשיים. הגורים מגיעים לבגרות מינית בשנה הראשונה לחייהם ולכן תוך זמן קצר יחסית, לאותה חתולה תהיה שושלת של אלפי צאצאים שיחיו ברחובות העיר. לצערנו, רוב צאצאיה של אותה חתולה לא יחוסנו ולא יזכו לטיפול וטרינרי ולכן יחלו במחלות שונות, ידרסו, ירעבו, יסבלו או ימותו מקור ואף ייפלו קורבנות להתעללות, חס וחלילה. ברור, אם כן, כי עיקור וסירוס חתולי הרחוב היא הדרך ההומאנית היחידה למנוע את המצב הנ"ל. ברור, אך עדיין חשוב להדגיש, כי התרבות חתולי הרחוב רבה ומהירה ולכן על אף מבצעי העיקור והסירוס שמבצעות המועצות האזוריות, אין חשש שחתולי הרחוב ייעלמו מחיינו.

המצב מעט שונה כשזה מגיע לחיות ביתיות. רוב הבעלים, המתנגדים לעיקור וסירוס, עושים זאת תוך האנשה של בעל החיים שברשותם. לרוב, הגברים טוענים שאינם רוצים לסרס את כלבם בטענה ש"מגיע לו ליהנות קצת" והנשים טוענות כי "מגיע לה להרגיש איך זה להיות אמא".

גברים יקרים- בניגוד אלינו בני האדם, הכלבים לא מודעים אל בנות המין השני, פרט לכאשר הן מיוחמות ומפרישות פרומונים המגרים אותם. כלב, שיסורס ולא יזדווג לעולם, לא ירגיש פספוס.

נשים יקרות, בדומה לכלבים, גם כלבות לא חולמות להיות אימהות ואילו אכן חיכו ליום הזה וחלמו עליו, אני שואל אתכן, האם זה הוגן לתת להן לחוות זאת ואז לקחת להן את הגורים?

חשוב מאד לזכור כי בנוסף לעובדה כי עיקור וסירוס מונעים יילודה, הם גם מועילים בריאותית. כלבים מסורסים הם כלבים נוחים יותר ופחות אגרסיביים. הם נוטים לריב פחות עם כלבים אחרים ולכן נמצאים בסיכון נמוך יותר להיפצע. סירוס מוריד את רמת הטסטוסטרון בגוף ולכן מוריד את הסיכון להיפרטרופיה של בלוטת הערמונית ("פרוסטטה"). כמו כן, כלבים מבוגרים נוטים לפתח סרטן באשכים. כמובן, בעיה זאת נמנעת על ידי סירוס.

כלבות מעוקרות הן בסיכון נמוך יותר לחלות בסרטן עטינים ("סרטן שד"). מחקרים הראו כי הסיכוי לחלות בסרטן העטינים גדל ככל שהכלבה מיוחמת יותר פעמים. כמו כן, כלבות מבוגרות עלולות לפתח דלקת רחם. דבר זה נמנע, כמובן, על ידי עיקור. עיקור, כמובן, מונע גם הריונות לא רצויים ובעיות נילוות להריון כגון דלקת ברחם, דלקת בעטין, אקלמפסיה ("עווית ההריון") וכו'.

מחקרים הראו, שבממוצע, כלבים מסורסים וכלבות מעוקרות האריכו חיים יותר מכלבים וכלבות שלא סורסו או עוקרו, בהתאמה.

אנו במרפאת Vets4Pets ממליצים על עיקור וסירוס כלבים וחתולים לא לפני גיל חצי שנה. על מנת להוריד את הסיכוי לבריחת שתן, מומלץ לעקר כלבות אחרי הייחום הראשון. מאד לא מומלץ לעקר נקבה מיוחמת משום שהרחם גדושה יותר וכלי הדם עדינים יותר ועל כן הסיכון רב יותר.

במהלך ניתוח סירוס, האשכים מוסרים במלואם ובמהלך ניתוח עיקור, מוסרים הרחם והשחלות. על אף זאת, ההחלמה מהניתוח קלה יחסית ורוב בעלי החיים חוזרים לפעילות מלאה יום אחרי הניתוח. חשוב כמובן לזכור שלמרות נכונותם לחזור לפעילות מלאה, יש לשמור עליהם במנוחה במהלך הימים שאחרי הניתוח.

סירוס כלבים מקצועי