נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת

למה הכלב שלך מקיא?

סיבות להקאות כלבים

חלק מהסיבות להקאות כלבים יכולות להיות "קלילות", וידרשו בדרך כלל רק מעקב או, מקסימום, שינוי תזונתי ואילו, חלקן קשות וחמורות יותר, וידרשו התערבות רפואית ולעיתים חירומית.

דוגמה לסיבה נפוצה להקאות היא כלבים עם קיבה רגישה. אצל כלבים אלה, מספיק שיאכלו משהו שאינם רגילים אליו כדי שיתחילו להקיא ו/או לשלשל.
יש לזכור שבהגדרה של "משהו שאינם רגילים אליו" יכולים להכלל מזונות כלבים מצויינים, שהכלב פשוט לא מכיר, שאריות מהשולחן, משהו ברחוב וכו'. זו אחת הסיבות שאנו תמיד ממליצים להחליף מזון בצורה הדרגתית ועל פני כ-7-10 ימים. במקרים כאלה, אם הכלב מרגיש טוב (משחק, מתרוצץ, אוכל, שותה וכו')
והקיא פעם-פעמיים, כנראה שנמליץ על טיפול קונסרבטיבי (מזון קל לעיכול, אולי כדורים להרגעת הקיבה) ומעקב. דוגמה נוספת לסיבה נפוצה להקאות היא
הרדמה מלאה (כמו למשל סירוס כלב). מניסיוננו הרב בהרדמה מלאה במקרי סירוס כלבים, תופעת לוואי זו נדירה יחסית אך קיימת. חשוב לשים לב שאם מדובר במספר
רב של הקאות יש להמשיך לבדיקה אצל וטרינר.

את הבדיקות המתקדמות יותר נשמור למקרה שלא יהיה שיפור תוך יום-יומיים או שמא תהיה החרפה. כמובן שחשוב שהכלב יעבור בדיקה רפואית כדי לוודא
שאין סיבות אחרות להקאות ושההקאות אכן נובעות מסיבה "קלילה" יותר.

דוגמאות לסיבות חמורות יותר, שגורמות להקאות, כוללות הרעלות שונות, היפוך קיבה, דלקת לבלב (פנקראטיטיס), בליעת גוף זר, מחלות זיהומיות שונות, הכשות ועוד ועוד.
האופציות הן רבות ולכן חשוב מאד לקבל חוות דעת רפואית כי הטיפול בכל בעיה הוא שונה וכך גם הפרוגנוזה (סיכויי ההישרדות). היפוך קיבה למשל, הוא מצב שנפוץ יותר בכלבים גדולים ובו הקיבה מתהפכת על צירה, כך שזרימת הדם אליה ואל איברים נוספים נחסמת, ולכן יש לנתח את הכלב במהרה. במקרה של היפוך קיבה הכלב בדרך כלל מנסה להקיא המון אך ההקאה לא פרודקטיבית, לא יוצא כלום, בגלל החסימה שנגרמה מההיפוך. במקרה של גוף זר, למשל, גם יש צורך בהתערבות (לפעמים כירורגית ולפעמים לא) אך הדחיפות, בדרך כלל, לא גבוהה כמו במקרה של היפוך קיבה וגם הפרוגנוזה טובה יותר.

מתי עלינו להגיע אל הוטרינר?

בשורה התחתונה, כמו אצל בני אדם, הקאה אצל כלבים היא סיבה טובה ליצור קשר עם הוטרינר ותמיד עדיף לעשות זאת אחרי מספר קטן של הקאות (ומקסימום לקבל טיפול קונסרבטיבי) ולא לחכות כמה ימים, בהם הכלב ממשיך להידרדר, בסבירות גבוהה.

 

לעוד מידע תוכלו להתייעץ עם וטרינר מומחה בתל אביב, אל תהססו לדבר איתנו!

 

הקאות כלבים - וטס4פטס