חשוב לדעת

הקאות בכלבים

סיבות להקאות אצל כלבים

כלבים עשויים להקיא מכל מיני סיבות. חלק מהסיבות יכולות "קלילות", וידרשו בדרך כלל רק מעקב או, מקסימום, שינוי תזונתי,
וחלקן קשות וחמורות יותר, וידרשו התערבות רפואית ולעיתים חירומית.

דוגמה לסיבה "קלילה" להקאות היא כלבים עם קיבה רגישה. אצל כלבים אלה, מספיק שיאכלו משהו שאינם רגילים אליו כדי שיתחילו להקיא ו/או לשלשל.
יש לזכור שבהגדרה של "משהו שאינם רגילים אליו" יכולים להכלל מזונות כלבים מצויינים, שהכלב פשוט לא מכיר, שאריות מהשולחן, משהו ברחוב וכו'.
זאת אחת הסיבות שאנו תמיד ממליצים להחליף מזון בצורה הדרגתית ועל פני כ-7-10 ימים. במקרים כאלה, אם הכלב מרגיש טוב (משחק, מתרוצץ, אוכל, שותה וכו')
ו"בסך הכל" הקיא פעם-פעמיים, כנראה שנמליץ על טיפול קונסרבטיבי (מזון קל לעיכול, אולי כדורים להרגעת הקיבה) ומעקב. דוגמה נוספת לסיבה "קלילה" להקאות היא
בעל חיים אחרי הרדמה מלאה (כמו למשל סירוס כלב). מניסיוננו, ואחרי סירוס כלבים רבים, תופעת לוואי זו נדירה יחסית אך קיימת. חשוב לשים לב שאם מדובר במספר
רב של הקאות יש להשמיך לבדיקה אצל וטרינר.

את הבדיקות המתקדמות יותר נשמור למקרה שלא יהיה שיפור תוך יום-יומיים או שמא תהיה החרפה. כמובן שחשוב שהכלב יעבור בדיקה רפואית כדי לוודא
שאין סיבות אחרות להקאות ושההקאות אכן נובעות מסיבה "קלילה".

דוגמאות לסיבות חמורות יותר, שגורמות להקאות, כוללות הרעלות שונות, היפוך קיבה, דלקת לבלב (פנקראטיטיס), בליעת גוף זר, מחלות זיהומיות שונות, הכשות ועוד ועוד.
האופציות הן רבות ולכן חשוב מאד לקבל חוות דעת רפואית כי הטיפול בכל בעיה הוא שונה וכך גם הפרוגנוזה (סיכויי ההשרדות). למשל, היפוך קיבה הוא מצב שנפוץ יותר
בכלבים גדולים ובו הקיבה מתהפכת על צירה, כך שזרימת הדם אליה ואל איברים נוספים נחסמת, ולכן יש לנתח את הכלב במהירה (וגם אז, לצערנו, לא כולם שורדים).
במקרה של היפוך קיבה הכלב בדרך כלל מנסה להקיא המון אך ההקאה לא פרודקטיבית, לא יוצא כלום, בגלל החסימה שנגרמה מההיפוך.
במקרה של גוף זר, למשל, גם יש צורך בהתערבות (לפעמים כירורגית ולפעמים לא) אך הדחיפות, בדרך כלל, לא גבוהה כמו במקרה של היפוך קיבה וגם הפרוגנוזה טובה יותר.

מתי עלינו להגיע אל הוטרינר?

בשורה התחתונה, כמו בבני אדם, הקאה אצל כלבים היא סיבה טובה ליצור קשר עם הוטרינר ותמיד עדיף לעשות זאת אחרי מספר קטן של הקאות (ומקסימום לקבל טיפול קונסרבטיבי)
ולא אחרי כמה ימים, בהם הכלב ממשיך להדרדר, בסבירות גבוהה.

 

לעוד מידע תוכלו להתייעץ עם וטרינר מומחה בתל אביב, אל תהססו לדבר איתנו!

 

הקאות בכלבים