נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת
דלקות חניכיים בחתולים - גורמים, אבחון ודרכי טיפול

נראה כי החתול איבד את התיאבון? קערת האוכל נשארת מלאה גם כאשר אתם ממלאים אותה במזון האהוב עליו? כדאי למהר לפנות אל וטרינר בתל אביב על מנת לבדוק האם הוא סובל מבעיות חניכיים או שיניים. ממש כמו בני אדם, גם בעלי החיים סובלים מדלקות בחניכיים הגורמות לכאבים ופוגעות באיכות חייהם. במקרים רבים, זיהוי מוקדם של הבעיה יוכל להסתיים בטיפול קל ומהיר. הזנחה של הבעיה או אבחון מאוחר יגמרו להחמרת המצב תוך תחושת כאב תמידית שמגבילה את היכולת של החתול לאכול ופוגעת בבריאותו עד כדי מצבים של הרעבה עצמית.

סימנים של דלקות חניכיים בחתולים 

ישנם מספר סימנים המעוררים חשד אותם כל אדם שמטפל בחתול צריך להכיר. חשוב לציין כי התסמינים הללו אינם מעידים באופן חד משמעי על דלקת חניכיים, אך אלו הם תסמינים אליהם כדאי לשים לב. 

  • ריח פה רע

  • ריור מוגבר

  • אבדן תיאבון יחד עם שינויים בהרגלי האכילה ואובדן משקל

  • סימנים של דימום מהחניכיים ושאר סימני כאב (הסתגרות, תוקפנות, שינוי התנהגותי)

  • קושי באכילה של מזון מוצק

  • מראה פרווה מוזנח שלא מאפיין את החתול


ישנם מקרים בהם מופיעים כל התסמינים מול מקרים אחרים בהם מופיעים רק מעט תסמינים. בכל מצב בו החתול הופך שקט ופחות פעיל מהרגיל ללא סיבה נראית לעין, כדאי לעקוב ולפנות אל וטרינר בתל אביב במידת בצורך.

גורמים לדלקות החניכיים

הגורמים הנפוצים הם הצטברות של רובד חיידקים או אבן שן על השיניים. מערכת החיסון של החתול פועלת כנגד החיידקים וגורמת כך לפגיעה עצמית ולדלקת חניכיים חמורה. עם החמרת הדלקת הפגיעה בחניכיים ובשיניים הופכת משמעותית יותר וכך גם הכאבים. דלקות חניכיים בחתולים מתפתחות גם בעקבות וירוסים כמו קליצי, הרפס או פאנלויקופניה, מחלות מערכתיות שונות (כשל כליות) ותגובות אוטואימוניות של מערכת החיסון בגוף.

איך מאבחנים את דלקת החניכיים?

האבחון יוכל להתבצע במהלך בדיקה שגרתית של החתול בכל מרפאה וטרינרית בתל אביב תוך ביצוע בדיקה של חלל הפה. במקרים בהם ישנו חשד ברור לדלקת חניכיים ובמידת הצורך, האבחון יבוצע תחת טשטוש. הווטרינר בודק את החניכיים, השיניים, הלשון, השפתיים ופתחי בית הבליעה. יהיו מקרים בהם אבחון מלא ידרוש גם בדיקות דם לאיתור נגיפים מסוימים או מחלות מערכתיות וגם לקיחת דגימה מחלל הפה לבדיקה במעבדה. על מנת לבצע את האבחון המדויק היותר כדאי לבחור מראש מרפאת וטרינרים בתל אביב עם ציוד מתאים.

יש לחתול שלי דלקת חניכיים – איך מטפלים?

את שיטת הטיפול קובעים בהתאם לחומרת הבעיה והגורמים לה. לרוב, הטיפול כולל ניקוי שיניים יסודי להסרת אבן השן ורובד החיידקים. במהלך הניקוי מנקה הרופא גם רובד של חיידקים מתוך כיסי החניכיים. את הניקוי מבצעים בהרדמה מלאה. בחלק מהמקרים נדרש גם טיפול תרופתי משלים של אנטיביוטיקה, משככי כאבים, נוגדי דלקת, סטרואידים ותרופות לדיכוי פעילות של מערכת החיסון.

מניעה של התפתחות דלקות חניכיים בחתולים תתבצע תוך שמירה על היגיינת פה. באופן יומיומי יש לצחצח לחתול את השיניים עם משחת שיניים ייעודים. שימוש קבוע בחטיפים דנטליים מסייע גם כן בניקוי השיניים.

חשוב לדעת