נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת
החלטתם לאמץ חתול מהרחוב? דברים שצריך לדעת

מידע וטיפים לגבי אימוץ חתול מהרחוב

חתולי הרחוב ישמחו להפוך לחתולי בית מוגנים, מטופחים ומפונקים. אם פגשתם חתול מתוק מציץ מבין השיחים, יש לכם את היכולת לאמץ אותו ולהעניק לו בית חם. על מנת לסייע לכם בתהליך, להבטיח את בריאותכם יחד עם בריאות החתול ולהקל על החתול בהסתגלות לביתו החדש, אספנו כאן טיפים שימושיים והסברים על חיסונים מתאימים לחתולים שלא תרצו לוותר עליהם.

הסתגלות של החתול לביתו החדש

החיים ברחוב בעבור חתול הם מאבק הישרדות לכל דבר. על חתולי רחוב להילחם על אוכל, טריטוריה, להתמודד עם קור ולא אחת להגן על עצמם מפני תוקפים. המעבר לחיים בתוך בית מוגן דורש הסתגלות למתחם סגור שהחתול בשלב ראשון אינו מכיר. ההמלצה היא להכיר לחתול את ביתו החדש באופן הדרגתי כאשר תחילה הוא ישהה בחדר אחד בלבד. לאחר מכן, באופן הדרגתי מאפשרים לו בכל פעם כניסה אל חדר נוסף.

חתולי רחוב מורגלים לחשוש מבני אדם ולברוח מהם. כעת, החתול נדרש להתקרב אל בני אדם ואף לקבל את מרותם. חלק מהחתולים יחושו מאוימים, יתחבאו בפינה נסתרת ויחששו לצאת או לאפשר לכם להתקרב אליהם. במצב בו החתול חושש ומתחבא עליכם לגלות סבלנות. אין להרים את החתול ולהכריח אותו להתקרב אליכם. נסו לעודד את החתול להתקרב אליכם בעזרת צעצועים או אוכל.

רק לאחר שרכשתם את אמונו של החתול והוא הצליח להתרגל לסביבת המחייה החדשה תוכלו לקבוע שגרת יום קבועה עם שעת אוכל, משחק, מקום לינה קבוע ואזורים אליהם לא תרצו שהחתול יתקרב.

בדיקת וטרינר וחיסונים

כל מעבר של חתול רחוב לחיים בבית או בגינת הבית יש ללוות בבדיקה רפואית של וטרינר. עוד בטרם הכנסתם את החתול הביתה, כדאי להיכנס עמו אל מרפאת הווטרינר על מנת לבצע בדיקה פיזיקלית מלאה. הווטרינר בודק את האוזניים, העיניים, הריריות, הבטן, חום הגוף והרגליים.

השלב הבא יהיה מתן חיסונים מתאימים לחתולים על פי ההמלצה הבאה: חיסון מרובע וחיסון נגד כלבת. החיסון המרובע ניתן בגיל 8 שבועות, כאשר יש צורך בסדרה של 2-3 חיסונים עם הפרש של 4 שבועות בין המנות. לאחר השלמת כל המנות יש לחזור על החיסון שוב אחת לשנה. את חיסון הכלבת נהוג לתת כשבועיים לאחר השלמת המנה השנייה של החיסון המרובע.

טיפול נגד טפילים

התנאים הקשים בהם חיים חתולי הרחוב חושפים אותם לטפילים ומזיקים. חתולי הרחוב סובלים מפרעושים, קרציות ותולעי מעיים. כל חתול רחוב זקוק לטיפול נגד טפילים. יש לבצע טיפול ראשוני לחתול נגד פרעושים וקרציות וגם טיפול נגד תולעי מעיים. את האמפולות הטיפוליות תקבלו מווטרינר יחד עם הנחיות שימוש. על מנת להבטיח שהחתול שלכם יישאר נקי מטפילים כדאי להמשיך טיפול קבוע באמפולות נגד פרעושים וקרציות אחת לחודש. טיפול נגד תולעי מעיים נהוג לתת לחתולי בית אחת לחצי שנה.