נווט אלינוחייג עכשיו
חשוב לדעת
איך לזהות ולטפל בשפעת חתולים?

"שפעת החתולים" הוא מונח כללי המשמש כדי לתאר מספר סימפטומים במערכת הנשימה של החתול שדומים מאוד להצטננות ושפעת אצל בני אדם. את שפעת החתולים ניתן למצוא בעיקר אצל גורים, חתולים מבוגרים ובסביבות עם הרבה חתולים אחרים, כמו מחסה לחתולים. כמו אצל בני אדם, חתולים שמערכת החיסון שלהם חלשה יותר חשופים הרבה יותר למחלה, וגם לסיבוכים שעלולים להתלוות אליה. חתולים הנמצאים בקבוצת הסיכון הם גורים מתחת לשלושה חודשים או חתולים מעל לגיל עשר, כמו גם חתולים שסבלו בעבר ממחלות אחרות או שסובלים ממחלות כרוניות.

גורמים לשפעת חתולים

שפעת חתולים נגרמת על ידי מספר פתוגנים  (גורמי מחלה) הכוללים וירוסים וחיידקים. הפתוגנים הכי נפוצים הם:

  1. פיילין ריינול טריקיאנטיס - סוג של הרפס (F.V.R)
  2. פיילין קליצי וירוס (F.C.V)
  3. בורדיטלה
  4. פיילין קלמידופילה
  5. מיקופלזמה

כל חמשת הפתוגנים מתאפיינים בסימפטומים דומים יחסית, אולם לכל אחד מהם יכולים להיות תסמינים אחרים שמאפשרים להבדיל בין המחלות השונות. חתול הסובל משפעת חתולים סובל מחום, נזלת, שיעולים ועיטושים.

בנוסף לסימפטומים הקלאסיים, שפעת החתולים יכולה לגרום לכמה תסמינים נוספים:

התייבשות

חתולים חולים לא רגישים לכמות הנוזלים שהם צריכים ולכן הם מתייבשים במהירות. אחת הדרכים הנוחות ביותר לבדוק אם החתול שלכם סובל מהתייבשות היא לבדוק את החיוניות של העור שלו. חתולים מיובשים מאבדים את האלסטיות הרבה של העור שלהם. לכן, אם אתם מותחים מעט את העור של החתול והוא לא חוזר למצב הקודם שלו במהירות, סביר להניח שהוא סובל מהתייבשות.

אובדן התיאבון - השפעת גורמת לחתול לאבד את חוש הריח שלו, בעקבות בעיות במערכת הנשימה. חתולים שמאבדים את חוש הריח מאבדים את התיאבון ויכולים לרדת במשקל במהירות. אובדן משקל ואכילה לא נכונה יכולים לעכב משמעותית את תהליך ההחלמה. לכן, חשוב מאוד לשים לב לחריגות משגרת התזונה של החתול גם לפני האבחון וגם לאחריו.

מצבי רוח ודיכאון - כמו בני אדם, חתולים מגיבים למחלה בדרך כלל בשינויים במצבי הרוח, תחושת כעס, חוסר באנרגיה, עייפות כרונית ואפילו דיכאון. אחת האינדיקציות הטובות ביותר לכך שמשהו לא בסדר היא שינוי דרסטי בהתנהגותו של החתול, יחד עם מצבי רוח קיצוניים.

טיפול

חיסונים המיועדים לחתולים הם הדרך הטובה ביותר להבטיח את בריאות החתול שלכם. גורי חתולים כדאי לחסן כבר בגיל תשעה שבועות, ולחדש את החיסון מדי שנה. גורי חתולים הם רגישים במיוחד, ואם אינם זוכים לטיפול וטרינרי ראוי, גם מחלה פשוטה כמו שפעת חתולים יכולה לסכן את חייהם.

חשוב לדעת